Dlaczego i jakie tulipany?
Jerzy Woźniak - KK 3/1994


Jednymi z najwcześniej kwitnących w ogródkach i na działkach kwiatów są tulipany. Rozpoczynające się kwitnienie tych kwiatów jest oznaką pełni wiosny, a kolorystyka tych roślin musi każdego napawać optymizmem. Ich bogata skala barw i mnogość odmian, a jest ich ponad 20 tysięcy, powoduje, że są one w każdym ogródku. Nie zawsze jednak umiemy dobrać odmiany tak, żeby uzyskać jak najdłuższe kwitnienie. Życzyłbym sobie, aby ten artykuł pomógł czytającym we właściwym wyborze odmian tulipanów.

Uprawą tych kwiatów zajmuje się już kilkanaście lat i posiadam spora ich kolekcję. Mogę więc podpowiedzieć miłośnikom tych kwiatów, które odmiany nadają się lepiej, a które gorzej do uprawy w naszych ogródkach. Oczywiście jest to ocena subiektywna i ma ona tylko pomóc w doborze odmian.

Czym więc należy się kierować, aby mieć jak najdłużej tulipany w ogródku? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta - terminem kwitnienia. Trzeba jednak wiedzieć, że wczesna wiosną kwitną tulipany botaniczne: Tulipa kaufmaniana, Tulipa fosteriana, Tulipa gregii i ich odmiany. W następnej kolejności kwitną pojedyncze wczesne, pełne wczesne, Mendla, Triumph, mieszańce Darwina, a na końcu tulipany Darwina, liliokształtne, papuzie, pojedyncze późne i pełne późne. Te ostatnie kończą kwitnienie w drugiej połowie maja. Jak z tego wynika kwitnące tulipany możemy mieć przez co najmniej miesiąc.

Większym problemem jest dobór odmian. Trudno tu zdecydować się, jaki kolor będzie najładniej wyglądał w naszym ogródku. Należy kierować się tu tylko własnym gustem, bo te wybrane przez nas osobiście będą zawsze najpiękniejsze.

Do moich ulubionych tulipanów należą: z botanicznych - T. praestans 'Unicum' o czerwonych kwiatach i z białym pasem na brzegach liści, T. acuminata z bardzo wąskimi i długimi płatkami a kolorze żółtoczerwonym. Z grupy T. gregii na uwagę zasługuje biało-czerwony 'Plaisir', z czerwonych - bardzo popularna i zdrowo rosnąca odmiana 'Czerwony Kapturek', czy żółtoczerwona odmiana z ciemnozielonym dnem 'Oriental Splendour' (najwyższa i według mnie najładniejsza w tej grupie).

Z grupy T. fosteriana wyróżnić chciałbym odmianę o białych kwiatach 'Purissima', żółtoczerwone odmiany 'Rondo' i 'Cantata' oraz różową 'Pinkeen'. W grupie T. kaufmaniana na uwagę zasługują: biała z czerwono-żółtym gardłem 'Ancilla', czerwono-żółty 'Cesar Franck', 'Chopin' i 'Corona' lub też czerwony z zewnątrz, a jasnoróżowy wewnątrz 'Hearts Delight'.

Z tulipanów pojedynczych wczesnych pragnę polecić odmianę ciemnoróżowa 'Christmas Marvel'. A z pełnych wczesnych żółtą 'Monte Carlo', różową 'Peach Blossom', czerwoną 'Oranje Nassau'. Z grupy Triumph na wyróżnienie zasługują takie odmiany jak: biało-różowy 'Blenda' czerwono-różowy 'Don Quichote', czerwono-żółto-pomarańczowy 'Kees Neilis', czy ciemnoczerwony z białą obwódką 'Lustige Witwe' oraz ciemnoróżową piękną 'Emmy Peeck'.

Z mieszańców Darwina trudno wyróżnić jakąkolwiek odmianę. Wszystkie są wysokie, dostojne i piękne. Te z czerwonymi kwiatami to 'Gordon Cooper', 'Hollands Glory', 'Parade' i najpopularniejsza z nich 'Apeldoorn', a z żółtymi kwiatami 'Golden Apeldoorn', 'President Kennedy'.

Wśród tulipanów liliokształtnych na uwagę zasługują: czerwony z białą obwódką 'Alladin', różowo-fioletowy 'Maytime', żółty 'West Point' oraz biały 'White Triumphator'.

Następna grupa to tulipany papuzie, w której wyróżnia się kasztanowo-purpurowy 'Black Parrot', czerwony 'Red Parrot' oraz biały 'White Parrot'.

Na zakończenie, grupy najpóźniej kwitnące: pojedyncze późne - czerwono-różowy 'Smilling Queen', czerwony 'Halcro', różowy 'Rosy Wings', żółtoczerwony 'Vlamenspeal' oraz pełne późne - różowo-biała 'Angelika', żółta 'Baby Doll', czy 'Carneval de Nice' z białym paskiem na brzegu liści.

Wymienione odmiany rosną w moim ogródku i każdego roku na wiosnę cieszą mnie ich piękne kolorowe kwiaty. Celowo nie wymieniłem dotychczas żadnej rodzimej odmiany tulipana, a są one także w mojej kolekcji. Polskie odmiany wcale nie są gorsze od innych i zasługują na dużą uwagę. Niewątpliwie do najładniejszych polskich odmian należy żółtopomarańczowe 'Powiśle', bordowy liliokształtny 'Sambor', żółta bardzo zdrowo rosnąca odmiana 'Joanna', czy czerwono-malinowy 'Neptun' oraz żółty 'Prof. Wójcicki'. Inne odmiany jak np. 'Mazur', 'Jantar' czy 'Szymanowski' także prezentują się bardzo ładnie.

Zachęcam do tworzenia w swoich ogródkach kolekcji naszych rodzimych odmian i zapewniam, że będzie to piękna kolekcja wzbudzająca dużą zazdrość u sąsiadów.